K2 Black Panther, CC BY-SA 3.0

Jihokorejské technologie v Polsku – dalších 180 tanků K2 putuje do Varšavy

Polsko dále investuje do své obrany a zároveň posiluje východní křídlo NATO. Výrazem navyšování svých zbrojních kapacit je akvizice dalších 180 jihokorejských tanků K2 Black Panther.

Polsko finalizovalo jednání o dalších dodávkách jihokorejských tanků K2 Black Panther, informoval web Defence Blog. Dne 2. července 2025 oznámil polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz uzavření smlouvy na akvizici 180 jihokorejských strojů v hodnotě 6 miliard dolarů. Celkem si Polsko objednalo 980 těchto vozidel, jedná se o část plnění z jihokorejské strany. Součástí kontraktu je 80 podpůrných vozidel a logistický balíček. Z kontraktu plynou pro Varšavu další výhody, mimo jiné se 63 tanků z celkového počtu 180 bude vyrábět lokálně v závodě Bumar Łabędy.

Silná americko-polská kombinace

Polsko vsadilo na silnou americko-polskou kombinaci, doplněnou navíc německými tanky Leopard, která bude tvořit moderní páteř jeho tankové flotily. Již dříve si pojistilo smluvně dodávku 250 amerických tanků Abrams M1A2 SEPv3. Tanky budou součástí 18. mechanizované divize. Smlouva byla podepsána dnes již bývalým ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem a jeho hodnota činí 4,75 miliardy dolarů.

Pokud budou dodány všechny stroje, bude mít Varšava k dispozici přes tisíc moderních vozidel, což z ní v praxi učiní v rámci Evropy tankovou velmoc. To vše je v souladu s posilováním zbrojních kapacit, kdy je Polsko evropským premiantem v investicích do vlastní obranyschopnosti. Varšava plánuje vydávat na obranu až 5% HDP v roce 2026, v tomto roce se chce dostat na 4,7%.

Polsko se domluvilo s Jihokorejci na dodávkách tanků K2 Black Panther z několika důvodů. Předně mu jeho partneři slíbili rychlé jednání a také spěšné poskytnutí strojů. Svůj závazek Jihokorejci skutečně dodrželi. Smlouva byla podepsána v roce 2022 a první kusy Jihokorejci dodali ve stejném roce, tedy méně než půl roku po podpisu kontraktu. Dále je to technologická vyspělost tanku, který plně snese srovnání se světovou konkurencí, v některých ohledech je dokonce pokročilejší než Leopard 2 či Abrams, pokud hovoříme například o elektronice či automatizaci.

Širší vojenská spolupráce

Důležitá je v tomto ohledu také skutečnost, že K2 zapadají do polské strategie diverzifikace výzbroje, protože Varšava má také ve výzbroji německé tanky Leopard ve verzích 2A4, 2A5 a 2PL, což zvyšuje flexibilitu a snižuje závislost pouze na jednom dodavateli.

Polsko rovněž využilo příležitosti a vyjednalo si v rámci kontraktu možnost lokální výroby tanku K2 Black Panther a montáže. Přenos technologií je pro Varšavu jednou z klíčových priorit s ohledem na růst domácího obranného průmyslu, potažmo ekonomiky jako celku. Vše je potom součástí širší vojenské spolupráce s Jižní Koreou, protože Polsko si kromě tanků objednalo také samohybné houfnice K9, stíhače FA-50 či raketomety K239 Chunmoo. Jižní Korea se tak stala po USA druhým největším dodavatelem vojenského materiálu do Evropy po USA.

K2 – špička ve svém oboru

Dlužno dodat, že Polsko rozhodně nešláplo s tanky K2 vedle, ba naopak. Jak už jsme zmínili, můžeme jej zařadit mezi nejmodernější hlavní bojové tanky na světě. Tank, který je poháněn 12válcovým vodou chlazeným dieselovým motorem MTU MT-883 Ka-501, má automatické nabíjení kanonu, moderní systém řízení palby, pokročilé senzory a laserové dálkoměry.

Primární zbraň tvoří kanon L/55 ráže 120 mm s hladkým vývrtem s efektivním dostřelem 3 000-4 000 m proti hlavním bojovým tankům s protipancéřovou průbojnou munici, s HEAT/HE-FRAG proti lehkým cílům, pěchotě, budovám až 4 000–5 000 m. K2 Má „hunter-killer“ schopnosti, což znamená, že střelec a velitel mohou nezávisle vyhledávat a ničit cíle. Pokud se bavíme o ochraně stroje, má kompozitní pancéřování a reaktivní pancíř (ERA).

K2 také zdobí nízká hmotnost, asi 55 tun, je tedy lehčí než Leopard 2 nebo Abrams. Jihokorejský tank díky své nižší hmotnosti disponuje lepší mobilitou a nižšími nároky na infrastrukturu. Maximální rychlost stroje činí 70 km/h na silnici, 50 km/h v terénu, dojezd 450 km.

Polská sázka na diverzifikaci moderní tankové výzbroje, které vévodí jihokorejské a americké tanky, se tak jeví jako správná. Polsko názorně ukazuje Evropě, že si ve zbrojní oblasti zjednává čím dál větší respekt a zároveň činí vše pro potenciální odstrašení nepřítele, hlavně Ruska.

Zdroj: Defence Blog, Army Technology
Autor/Licence fotografie: By Simta – Own work, CC BY-SA 3.0